اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 12681 مورخ:[1393-03-25 06:44:01]
اعمال مالیات در بخش کشاورزی/ پائین بودن سرمایه‌گذاری کشاورزی به دلیل سود آوری اندک
امنیت غذایی و سرمایه‌گذاری در کشاورزی؛

اعمال مالیات در بخش کشاورزی/ پائین بودن سرمایه‌گذاری کشاورزی به دلیل سود آوری اندک

یک استاد اقتصاد کشاورزی، پائین بودن سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی را به دلیل سود آوری اندک دانست و گفت: بخش کشاورزی سودآور مانند کشاورزی بزرگ، کشت و صنعت‌ها و مرغداری‌های بزرگ باید مانند سایر بخش‌های اقتصاد مشمول مالیات شود.

به گزارش پایگاه خبری مازند اصناف و به نقل از فارس - بهاء‌الدین نجفی استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه شیراز  در مورد دلایل پائین بودن سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی گفت: سرمایه در اقتصاد ما و به خصوص در شرایط تحریم یک عامل کمیاب است و سرمایه‌ها اغلب به بخش‌هایی که سودآوری بیشتری دارند، کشانده می‌شود.

وی افزود: یکی از عوامل مهم پایین بودن سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی سودآوری پایین این بخش و سودآوری بالا در بخش‌های دیگر است.

استاد اقتصاد کشاورزی، اظهار داشت: از دلایل دیگر سرمایه‌گذاری پایین در بخش کشاورزی، ریسک بالای سرمایه‌گذاری در این بخش است و به طور کلی کشاورزی با خطر همراه است، به همین دلیل سرمایه‌گذاران بیشتر مایلند در رشته‌هایی که ریسک کمتری دارد، سرمایه‌گذاری کنند.

نجفی بیان داشت: پایین بودن نسبی قیمت محصولات کشاورزی در مقایسه با سایر بخش‌ها به دلیل حساسیتی است که محصولات کشاورزی از جنبه تأمین امنیت غذایی کشور دارد، یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار بر سرمایه‌گذاری پایین در بخش کشاورزی است.

وی افزود: به دلیل پایین نگه داشتن قیمت بعضی از محصولات کشاورزی مثل گندم یا واردات و کاهش تعرفه‌ها همواره برای بخش کشاورزی مشکلات ایجاد می‌شود که طبیعتا باعث سودآوری پایین و ریسک بالا در این بخش می‌شود که این عوامل بر روی سرمایه‌گذاری پایین تأثیر می‌گذارد.

استاد اقتصاد کشاورزی شیراز، بیان داشت: برای افزایش سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی باید دو کار انجام داد، یکی اینکه دولت قیمت‌ محصولات کشاورزی را پایین نگه ندارد، بلکه قیمت‌هارا آزاد کند و سعی کند، در ساختار بازاریابی محصولات کشاورزی اصلاحاتی انجام دهد، تا انگیزه تولید‌کنندگان حفظ شود. 

نجفی افزود: یکی از نقاط ضعف این است که به علت اینکه محصولات کشاورزی تأمین کننده ماده غذایی به شمار می‌روند،  بنابراین همواره سعی می‌شود که از طریق خرید تضمینی یا ممنوعیت صادرات قیمت این محصولات پایین نگه داشته شود که این مسئله باز هم بر روی سرمایه‌گذاری در این بخش اثر منفی دارد.

وی تصریح  کرد: باید به جای سرکوب قیمت‌ها برای قیمت‌ها بستر مناسبی فراهم آورد و نظام مالیاتی که در همه بخش‌ها اعمال می‌شود، در بخش کشاورزی هم اعمال شود.

این استاد اقتصاد کشاورزی بیان داشت: البته به جز کشاورزان خرد که درآمدشان از این شغل کم است در بخش‌هایی که کشاورزی به صورت عمده انجام می‌شود و یا واحدهای بزرگ مرغداری و دامداری که دارای درآمد خوبی هستند، می‌توانیم مالیات بر درآمد برای آنها وضع کنیم.

نجفی گفت: به عنوان مثال تعیین قیمت شیر و سعی در پایین نگه داشتن این محصول توسط دولت کار اشتباهی است، در حالی که می‌توان این سیاست‌ها را رها کرد، ولی در عوض بر درآمد تولیدکنندگان این بخش با میزان درآمد بالا مالیات وضع کرد.

وی در پاسخ به این سؤال که با آزاد کردن قیمت‌ها چگونه می‌توان از مصرف کننده حمایت کرد، بیان داشت: حمایت از مصرف کننده موضوعی مهم است، ولی نباید این امر با پایین نگه داشتن و سرکوب قیمت‌ها انجام شود.

استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه شیراز، تصریح کرد: با سرکوب قیمت‌ها در مورد محصولات کشاورزی و به عبارتی اشتباهی که در سال‌های گذشته همواره آن را انجام داده‌ایم، انگیزه تولید را ضعیف می‌کنیم و عرضه را محدود‌تر می‌سازیم و این موضوع قطعا در بلند مدت به زیان مصرف‌کننده است.

نجفی اظهار داشت: با آزاد‌سازی قیمت‌ها در بخش کشاورزی  انگیزه تولید حفظ می‌شود و تکنولوژی بیشتری به بخش کشاورزی وارد می‌شود.

وی افزود: منافع بلند مدت مصرف کننده در گرو حمایت از تولید است و در صورت حمایت از مصرف‌کننده دولت باید هزینه آن را بپردازد، نه اینکه این هزینه بر دوش تولید کننده بیفتد.

استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه شیراز در پاسخ به این سؤال که برای کاهش ریسک سرمایه‌گذاری در کشاورزی باید چه اقداماتی انجام شود، گفت: بیمه محصولات کشاورزی یکی از اقداماتی است که می‌توان برای کاهش ریسک سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی انجام داد.

وی با بیان اینکه ریسک در کشاورزی شامل دو بخش است، یکی ریسک ناشی از شرایط جوی و دیگری ریسک قیمتی است، اظهار داشت: این عوامل باید از طریق بیمه‌ها رفع شود، به طوری که علاوه بر بیمه محصولات کشاورزی در صورت خسارت ناشی از عوامل طبیعی این محصولات به لحاظ قیمتی هم تحت پوشش بیمه‌ها قرار گیرند.

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا