اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 12278 مورخ:[1393-03-10 04:56:01]
طلافروش‌ها، بدل‌ فروش شدند/کاهش ۸۰ درصدی فروش طلا در بازار
عضو هيات امنای صنف طلا و جواهر؛

طلافروش‌ها، بدل‌ فروش شدند/کاهش ۸۰ درصدی فروش طلا در بازار

در حالی که سازمان امور مالیاتی نسبت به عدم پرداخت مالیات بر ارزش افزوده توسط طلافروش‌ها خبر داده است، اعضای صنف طلا و جواهر تاکید دارند که طلافروش‌ها مالیات خود را می‌دهند؛ وگرنه باید جرایم ۷۰ درصدی را بپردازند.

به گزارش پایگاه خبری مازند اصناف و به نقل از تراز -  طلافروش‌ها و سازمان امور مالیاتی طی ۶ سال گذشته، این بار دوم است که به اختلاف می‌خورند. با وجود گذشت این مدت، صنوف طلا و جواهر همچنان بر سر پرداخت مالیات بر ارز افزوده با دولت بحث می‌کنند و مالیات‌های خود را نمی‌پردازند.
مالیات بر ارزش افزود، نوعی جدید از مالیات‌هاست که در سال‌های گذشته در کشور به اجرا در آمده است. این مالیات و نحوه اجرایی شدن آن، از همان لحظات آغازین اجرا با سر و صداها و اعتراض‌ها و اعتصاب‌های صنوف روبه‌رو بود. صنف طلا و جواهر هم جزو اولین گروه‌هایی بود که به این شکل اجرای قانون مخالفت داشتند. طلافروش‌ها معتقدند که طلا، یک کالای سرمایه‌ای است، این مالیات در عمل موجب خواهد شد که قیمت فروش طلا بالا رود و فروش طلا کاهش یابد.
حالا پس از گذشت ۶ سال از اولین روز اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده، دوباره طلافروشان دست به اعتراض نسبت به مالیات زده‌اند و حتی هفته گذشته بازار طلای اصفهان در اعتراض به این نوع مالیات تعطیل شد. در این میان، علی عسکری، رییس‌کل سازمان امور مالیاتی اعلام کرده است که طلافروشان از مردم مالیات بر ارزش افزوده می‌گیرند، ولی به دولت نمی‌دهند. به گفته وی، انتظار می‌رفت که طلافروشان براساس توافق صورت گرفته عمل کند، اما تاکنون طلافروشان به بهانه‌های مختلف به این توافق عمل نکرده‌اند.
اما برخلاف نظر رییس‌کل سازمان امور مالیاتی، احمد وفادار، عضو هيات امناي صنف طلا و جواهر تهران معتقد است که طلافروش‌ها مالیات خود را می‌دهند؛ وگرنه باید جرایم ۷۰ درصدی را بپردازند.
وی که تا همین اواخر، رییس اتحادیه طلا و جواهر استان تهران بود، در گفت‌وگو با «تراز» درباره دلایل اختلافات جدید سازمان امور مالیاتی و صنف طلافروشان اظهار داشت: در این رابطه باید بگویم ما سه سال قبل یک توافق‌نامه‌ای با سازمان امور مالیاتی امضا کردیم و تفاهم کردیم که از اجرت و سود خود درصد مالیات را پرداخت کنیم. در نهایت مالیات بر ارزش افزوده از سه درصد شروع شد و سال به سال یک درصد به آن افزوده شد و سال گذشته به ۶ درصد رسید. اما امسال که مالیات بر ارزش افزوده باید ۷ درصد می‌شد، متاسفانه به ۸ درصد افزایش یافت.
وی افزود: من کلا با اصل این جریان مخالف هستم، چون اصلا طلا مالیات بر ارزش افزوده ندارد، چون کالای سرمایه‌ای است؛ مثل مبل و لباس نیست.

خانواده‌ها نمی‌آیند طلا بخرند
عضو هيات امناي صنف طلا و جواهر تهران با بیان این‌که اگر قرار باشد شفاف عمل شود، باید بگویند از سود طلا مالیات بر ارزش افزوده می‌گیریم، تصریح کرد: سود طلافروش‌ها ۷ درصد است و گاهی به خاطر این‌که بخواهند رقابت و ارزان‌فروشی کنند، با ۵ درصد سود هم طلا را می‌فروشند.
وفادار با بیان این‌که یک‌سال است که رکود عظیمی بازار طلا را فرا گرفته است و من طی ۵۵، ۵۶ سال گذشته سابقه نداشته که به این صورت رکود در بازار را دیده باشم، تصریح کرد: از سال گذشته تا الان بین ۶ تا ۱۲ درصد از اعضای صنف طلا و جواهر، یا بدل‌فروش شدند و یا به سراغ کارهای دیگری رفتند.
وی در پاسخ به این پرسش که تغییر شغل طلافروش‌ها فقط به خاطر مالیات بر ارزش افزوده بوده است، عنوان کرد: بالاخره خانواده‌ها نمی‌آیند طلا بخرند، چون طلا حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد اجرت دارد. ۷ درصد مغازه‌دار بر می‌دارد و ۸ درصد هم سازمان امور مالیاتی.
عضو هيات امناي صنف طلا و جواهر تهران ادامه داد: طلایی که یک فرد می‌خرد، در درجه اول برای سرمایه‌گذاری است. در واقع ۸۰ درصد خانواده‌های ایرانی طلا را به خاطر سرمایه‌گذاری می‌خرند.
وفادار متذکر شد: همه این‌ مسایل باعث شده که در بازار یک رکودی به وجود آید و واقعا ظرف یک‌سال گذشته، به خصوص در سال‌جاری که مالیات بر ارزش افزوده ۸ درصد شده است، اصلا هیچ فروشنده‌ای کار نمی‌کند.
وی در پاسخ به این پرسش که کاهش فروش طلا در این مدت چقدر بوده است؟ گفت: می‌توانم بگویم ۸۰ درصد کاهش فروش داشته‌ایم؛ به‌طوری که سال ۹۲ نسبت به سال ۹۱ حدود ۵۰ درصد و سال ۹۳ نسبت به سال ۹۲ حدود ۳۰ درصد کاهش فروش داشتیم و در واقع نسبت به سال ۸۹ و ۹۰ می‌توان گفت ۸۰ درصد فروش طلا افت کرده است.

طلافروشان مالیات خود را می‌دهند
عضو هيات امناي صنف طلا و جواهر تهران در پاسح به این پرسش که الان طلافروش‌ها، مالیات بر ارزش افزوده را از خریدار می‌گیرند، پس چطور نسبت به پرداخت آن نمی‌خواهند اقدام کنند؟ اظهار داشت: گروهی که پروانه و جواز کسب دارند و قانونمند هستند، همه مالیات بر ارزش افزوده خود را واریز می‌کنند. اگر کسی هم مالیات خود را واریز نمی‌کند، افرادی هستند که فاقد پروانه کسب هستند.
وفادار افزود: اتحادیه، اعضای صنف را ملزم کرده که برگه‌های فروش‌شان سه‌برگی باشد که یک برگه برای مشتری، یک برگه برای خودشان و یک برگه برای سازمان امور مالیاتی است.
وی در پاسخ به این پرسش که مشخص هستند که چه تعداد از طلافروش‌ها مالیات خود را پرداخت نکرده‌اند؟ تصریح کرد: این را باید سازمان امور مالیاتی بگوید، ولی ما خودمان می‌دانیم که در صنف‌مان اکثرا می‌گویند مالیات را پرداخت می‌کنیم.
عضو هيات امناي صنف طلا و جواهر تهران متذکر شد: طلافروش‌ها مالیات خود را می‌دهند؛ وگرنه باید جرایم ۷۰ درصدی را بپردازند.
وفادار درباره تعطیلی بازار طلای اصفهان نیز گفت: فشار جرایم سنگین ۶۰۰، ۷۰۰ میلیون تومانی باعث شده که صنوف قادر به پرداخت این جرایم نباشند.
وی در پایان در پاسخ به این پرسش که آیا طلافروش‌ها برای حل مشکلات‌شان با سازمان امور مالیاتی جلسه‌ای داشته‌اند؟ خاطرنشان کرد: در سال‌جاری جلسه‌ای نداشته‌ایم، اما سال گذشته که من رییس اتحادیه بودم، با سازمان جلسه داشتیم و به آنها گفتیم که وضعیت کسب‌وکار خراب است، ولی گفتند قانون است و باید مالیات بر ارزش افزوده اعمال شود.
 

» برچسب ها : , طلا فروشان * جریمه مالیاتی * اتحادیه طلا و جواهر * , طلا فروشان * جریمه مالیاتی * اتحادیه طلا و جواهر *مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا