اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 12249 مورخ:[1393-03-08 14:09:01]
رفتار منفعلانه دولت در برابر قیمت خودرو
تحلیل روزنامه های اقتصادی

رفتار منفعلانه دولت در برابر قیمت خودرو

این گزارش مهم ترین مطالب تولیدی و تحلیلهای اقتصادی روزنامه های کشور را بررسی میکند.

به گزارش پایگاه خبری مازند اصناف و به نقل از تراز - این گزارش مهم ترین مطالب تولیدی و تحلیلهای اقتصادی روزنامه های کشور را بررسی میکند. آنچه در ادامه می‌خوانید گزیده‌ای ازتحلیل ها و اخبار مهم اقتصادی مطبوعات امروز چهارشنبه ۷ خرداد ۹۳ می‌باشد:

 

* اعتماد: افزایش سهم خودروهای چینی از بازار ایران

 • این روزنامه اخبار جدیدی از استخدام‌های دولتی منتشر کرده است: يكي از طرح هایی كه با در دولت جدید متوقف شد، طرح مهرآفرين بود... اما روز گذشته علي جمالي قمي، رييس امور تامين نيروي انساني معاونت توسعه در گفت‌وگو با ايسنا اعلام كرد كه معاونت توسعه در حال پيگيري جدي براي تعيين تكليف آزمون‌هاي استخدامي است. بر اين اساس حتي در صورت تامين اعتبار استخدام‌ها از محل بودجه‌هاي استاني و يا اعتبار دستگاه ملي اين معاونت آماده صدور كد استخدامي خواهد بود. علي جمالي قمي در مورد چگونگي جذب نيرو در ساختار دولتي با بيان اينكه چند شرط اساسي براي استخدام‌هاي دولتي وجود دارد، گفت: اول اينكه اگر قرار است هر استخدامي انجام شود، بايد پست سازماني مصوب براي آن تعريف شده و دستگاه مطمئن باشد كه پست خالي و همچنين نياز براي انجام استخدام وجود دارد.
 • اعتماد از افزایش سهم خودروهای چینی از بازار ایران گزارش داده است: يك وارد‌كننده خودروهاي چيني در خصوص سهم خودروهاي چيني در بازار ايران گفت: با ورود خودروهاي چيني در ايران در حال حاضر خودروهاي چيني در حدود ۵ درصد از سهم بازار ايران را دارند و با توجه به استقبال از خودروهاي با كيفيت چيني اين سهم در حال افزايش است.


* جام جم: موج ورود گردشگر خارجی به کشور

 • این روزنامه از موج ورود گردشگر خارجی به کشور خبر داده و نوشته است: ورود چشمگیر گردشگر خارجی به ایران، اتفاق غیرمنتظره‌ای است که خیلی‌ها را شوکه کرده است. فعالان حوزه گردشگری می‌گویند حالا گردشگران خارجی فضا را برای سفر به ایران بیش از گذشته مهیا می‌بینند. آن‌ها می‌گویند دیگر آن احساس ناامنی تحت تاثیر تبلیغات منفی کمرنگ شده است. مسئولان سازمان گردشگری هم افزایش ورود گردشگران خارجی به کشور را دستاورد تحولات اخیر در صحنه دیپلماسی جهانی می‌دانند. آن‌ها امیدوارند ایران بزودی یکی از مقاصد مهم گردشگری جهان شود. برخی از آژانس‌های مسافرتی کشورهای خارجی می‌گویند ظرفیت‌شان برای مسافرت به ایران پرشده و بلیت‌های هواییما نیز از مدت‌ها قبل رزرو شده است. حتی شنیده شده برخی از تورهای گردشگری خارجی از هم‌اکنون برای سال ۲۰۱۵ ثبت‌نام می‌کنند. در این میان آمارها هم از روند صعودی ورود گردشگران اروپایی و آمریکایی به ایران حکایت دارد... این‌طور که گفته شده همه هتل‌های چهار و پنج ستاره شیراز، اصفهان، یزد و کاشان تا پایان آبان امسال جای خالی ندارد. ۹ هتل چهار و پنج ستاره در شیراز، پنج هتل چهار و پنج ستاره در اصفهان، چهار هتل چهار ستاره در یزد و حدود ۷۰ هتل مستقر در خانه‌های قدیمی از سوی تورهای خارجی پرشده است.همچنین ظرفیت اقامتی بیشتر هتل‌های ۴ و ۵ ستاره شهرهای توریستی کشور تا شش ماه آینده تکمیل است.


* جهان صنعت: آماری درباره کارکنان بانک‌ها

 • این روزنامه آماری درباره کارکنان بانک‌ها منتشر کرده است: براساس آخرین آمارها در ایران امروز به ازای هر ۳۵۰۰ نفر ایرانی یک شعبه بانک و به ازای هر ۳۵۰ ایرانی یک کارمند بانک وجود دارد... در پایان سال ۱۳۹۱ در شبکه بانکی کشور (بجز موسسات مالی و اعتباری) جمعا ۲۱۳ هزار و ۴۲۹ نفر مشغول به کار بودند که از این میان ۱۷۸ هزار و ۱۹۰ نفر مرد و ۳۵ هزار و ۲۳۹ نفر زن بودند. به بیانی ۸۳ درصد شاغلان در بانک‌ها را مردان تشکیل می‌دهند و سهم زنان در اشتغال در بانک‌ها فقط ۱۷ درصد است. از نظر تحصیلات ۴/۱ درصد شاغلان زن و مرد در مقطع ابتدایی یا بی‌سواد، ۸/۲ درصد در مقطع سیکل، ۳/۳۹ درصد در مقطع دیپلم، ۳/۱۱ درصد در مقطع فوق دیپلم، ۳/۴۱ درصد در مقطع لیسانس، ۸/۳ درصد در مقطع فوق لیسانس و ۱/۰ درصد در مقطع دکترا تحصیل کرده‌اند... جمع تعداد شعب داخلی (۲۱۰۲۲) و خارجی (۴۴) بانک‌های کشور نشان می‌دهد در پایان سال ۱۳۹۱ جمعا ۲۱۰۶۶ شعبه بانکی وجود داشته به عبارتی بانک‌ها به ازای هر شعبه بانکی ۱۰ نفر پرسنل در اختیار گرفتند... اگرچه بانک پاسارگاد تنها شش سال سابقه فعالیت دارد اما ۲۲/۱۴ درصد کارکنان آن را اشخاصی با سنوات خدمتی ۳۰ ساله تشکیل می‌دهند. پس از پاسارگاد بانک گردشگری یک ساله قرار دارد که ۷۳/۱۳ درصد کارکنان آن را افرادی با سنوات خدمتی ۳۰ سال تشکیل داده‌اند. سهم اشخاص دارای سنوات خدمتی ۳۰ سال در سایر بانک‌ها به یک درصد نمی‌رسد و در بسیاری از آن‌ها صفر است. به نظر می‌رسد این دو بانک غیردولتی از کارکنان باسابقه برای مدیریت خود کمک گرفتند... بانک‌های ایران‌زمین، آینده و دی که صد درصد کارکنان آن‌ها سنوات خدمتی زیر پنج سال دارند جوان‌ترین بانک‌ها به شمار می‌روند... بانک ملی با نیروی انسانی بالغ بر ۳۹۵۳۴ نفر در صدر بانک‌ها از لحاظ تعداد نیروی انسانی قرار دارد، ۵/۱۸ درصد شاغلان در کل بانک‌ها در این بانک مشغول به کار هستند. پس از بانک ملی بانک صادرات قرار دارد که ۳/۱۵ درصد از کل شاغلان بین بانک‌ها را در خود جای داده است، نیروی انسانی این بانک بالغ بر ۳۲۷۳۰ نفر است. بانک ملت با نیروی انسانی برابر ۲۲۴۹۵ نفر در رتبه بعدی قرار دارد، این بانک نیز سهم ۵/۱۰ درصدی از مجموع شاغلان در بانک‌ها را به خود اختصاص داده است. بانک تجارت سهمی ۲/۹ درصدی دارد، در پایان سال ۱۳۹۱ جمعا ۱۹۵۳۲ نفر در این بانک مشغول به کار بودند. ۹/۷ درصد از کل کارکنان در بانک‌های کشور در بانک سپه قرار دارند، جمع تعداد کارمندان این بانک در پایان سال ۹۱ برابر ۱۶۷۵۸ نفر ذکر شده است. سهم بانک مسکن نیز بالغ بر ۶/۵ درصد است که حاصل آن اشتغال ۱۱۸۷۲نفر در این بانک است. سهم سایر بانک‌ها زیر پنج درصد است. تعداد کارکنان بانک رفاه کارگران ۱۰۵۰۶ نفر، بانک انصار ۵۰۹۹ نفر، بانک قوامین ۴۳۵۴ نفر، بانک پاسارگاد ۳۳۹۶ نفر، بانک اقتصاد نوین ۳۰۳۹ نفر، پست بانک ۲۹۴۱ نفر، توسعه تعاون ۲۵۰۵ نفر، سینا ۲۴۲۰ نفر، مهرایرانیان ۲۲۶۲ نفر، سامان ۲۲۲۵ نفر، ایران‌زمین ۲۱۹۳ نفر، شهر ۱۴۸۱ نفر، سرمایه ۱۴۴۴ نفر، کارآفرین ۱۴۱۶نفر، صنعت و معدن ۱۱۶۵ نفر، توسعه صادرات ۱۱۴۵ نفر، آینده ۸۹۷ نفر، حکمت ایرانیان ۸۳۹ نفر، دی ۶۵۰ نفر و گردشگری ۳۵۷ نفر ذکر شده است.


* جمهوری اسلامی: رفتار منفعلانه دولت در برابر قیمت خودرو

 • این روزنامه از رفتار منفعلانه دولت در برابر قیمت خودرو انتقاد کرده است: بازار خودرو در حالي بعد از گذشت ما‌ه‌ها سر در گم به سر مي‌برد كه تصميم‌گيري شوراي رقابت در مورد قيمت‌گذاري جديد خودروها، هر هفته به هفته بعد موكول مي‌شود. بعد از آنكه قرار شد تصميم نهايي شوراي رقابت در خصوص تعيين قيمت جديد خودروها، روز چهارشنبه هفته قبل اعلام شود، اختلاف نظر بين اعضاي اين شورا مانع از اعلام نتيجه قطعي شد و در اين ميان، اظهارنظر نوبخت، سخنگوي دولت مبني بر مخالفت دولت با افزايش قيمت خودرو بهانه‌اي براي عدم تصميم‌گيري در مورد قيمت‌ها در شورا شد... با وجود قيمت‌گذاري بي‌ضابطه‌اي كه براي خودروها در كارخانه و بازار وجود دارد، به نظر مي‌رسد نظارت دقيق بر نحوه و ميزان عرضه خودرو توسط خودرو‌سازان وجود ندارد. عرضه محدود شركت‌هاي خودروساز با وجود الزام آن‌ها به عرضه نقدي ۲۰ درصد از محصولاتشان (كه همين رقم اندك نيز قابل تأمل است) نشان دهنده نبود نظارت كافي بر عملكرد اين صنعت است. در عرضه اخير خودرو توسط شركت ايران خودرو، خريد خودرو از همان دقايق ابتدايي باز شدن سايت فروش اينترنتي با مشكلات زيادي همراه بود كه البته در نهايت نيز اين شركت زير بار وجود ايراد در اين عرضه نرفت. از طرفي، بحث‌هايي در مورد برخي معاملات صوري خودرو توسط برخي شركت‌هاي زير مجموعه‌ اين گروه خودروساز مطرح است كه سود كلاني را نصيب برخي افراد كرده است.


* خراسان: خشم وزیر صنعت

 • این روزنامه از خشم وزیر صنعت خبر داده است: در حاشيه جلسه شوراي گفت وگو، يکي از خبرنگاران به عضويت وزير صنعت، در هيئت مديره ۳۵ شرکت خصوصي اشاره کرد که با واکنش تند از جانب نعمت زاده مواجه شد. وزير صنعت، معدن و تجارت خطاب به اين خبرنگار گفت: اگر اين موضوع را ثابت نکني، من شکايت کرده و شما را به دادگاه مي کشانم. هم چنين از ديگر حاشيه هاي اين نشست، عدم پاسخگويي وزير صنعت به سوالي مبني بر استعفاها در اين وزارتخانه بوده است.


* همشهری: هیچ تصمیمی برای افزایش قیمت شیر و لبنیات اتخاذ نشده

 • نعمت‌الله ترکی معاون برنامه‌ریزی استانداری تهران در گفتگو با همشهری گفته است: تا‌کنون هیچ تصمیمی برای افزایش قیمت شیر و لبنیات در ستاد تنظیم بازار کشور اتخاذ نشده و هرگونه افزایش قیمت این محصولات همچنان غیرقانونی و تخلف است. دولت با بررسی پیشنهادهای قیمت تمام‌شده این محصولات نرخ نهایی شیرخام را تعیین و نسبت به تغییر قیمت یا پرداخت یارانه شیر اقدام می‌کند. در زمینه گندم، آرد و نان نیز پرداخت یارانه دولت با خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم به نرخ هزار و ۵۰تومان، توزیع آرد ۴۶۵تومانی و یارانه نقدی همچنان ادامه دارد و هیچ برنامه‌ای برای تغییر نرخ نان دردولت مطرح نیست. در مورد تأثیر افزایش نرخ حامل‌های انرژی بر تولید نان نیز مقرر شده تا اتحادیه‌ها آنالیز کارشناسی قیمت تمام‌شده تولید را ارائه کنند تا بررسی شود. از ابتدای امسال به تولید‌کنندگان اعلام کردیم که میزان افزایش نرخ حامل‌های انرژی تأثیرچندانی در افزایش هزینه تمام‌شده تولید کالاها ندارد گرچه ممکن است میزان سود تولید‌کنندگان کاهش یابد، این امر به‌معنای زیان تولید‌کنندگان نیست. با وجود این سازمان حمایت، مستندات تولید‌کنندگان در مورد میزان تأثیرگذاری حامل‌های انرژی و نرخ ارز بر قیمت تمام‌شده کالاها را بررسی و به دولت اعلام می‌کند گرچه با بررسی این مستندات نیز شاید دولت به این نتیجه برسد که ضرورتی برای تغییر قیمت‌ها وجود ندارد.


* وطن امروز: انتقاد از پرداخت نشدن وام ازدواج

 • این روزنامه از پرداخت نشدن وام ازدواج انتقاد کرده و نوشته است: تأخیر، تعلل و در نهایت قطع وام ازدواج، این حکایت چند ماه گذشته وزارتخانه‌ ورزش و جوانان با نوعروسان و تازه‌دامادان است. این حکایت آنچنان پیچیده نیست، تصمیم دولتی یا تصویب دولتی بر آن شده است که وام ازدواج دیگر به جوانان داده نشود!.. مسلم است که بازخورد خبر قطع وام ازدواج در بین جوانان بسیار منفی خواهد بود. به عبارت دیگر با یک حساب سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که ۹۰ درصد از خانواده‌ها نیاز مبرمی به این وام دارند... به گفته‌ وزیر ورزش و جوانان، ۵/۱ میلیون نفر در نوبت دریافت وام ازدواج هستند اما به دلیل نداشتن صرفه اقتصادی برای بانک‌ها، اعتباری برای پرداخت آن موجود نیست... آیا سود و بهره وام ازدواج کمترین سود و بهره است که بانک‌ها تمایل به پرداخت وام ازدواج ندارند؟! آیا سود و بهره وام ازدواج نمی‌تواند هزینه سنگین شیک کردن ظاهر بانک‌ها را بپردازد و بسیاری موارد دیگر را پشتیبانی کند؟!


* شرق: دعوای مالیاتی طلافروشان

 • این روزنامه نامه یک اقتصاددان به نام محمود ختایی به دولت درباره اجرای هدفمندی یارانه‌ها را منتشر کرده که در آن آمده است: دولت یازدهم در اجرای سیاست هدفمندسازی یارانه‌ها اقدام به فراخوان عمومی برای ثبت‌نام متقاضیان نیازمند به دریافت یارانه‌های نقدی کرد که نتیجه آن به نظر می‌رسد خلاف انتظار مردم و دولتمردان بوده است. اثر نامطلوب این نتایج بر اعتماد و اطمینان عمومی مردم به سیاست‌های دولت، شاید مهم‌تر از ابعاد دیگر آن باشد.
 • شرق درباره دعوای مالیاتی طلافروشان نوشته است: طلافروشان مالیات نمی‌دهند اما از خریدار مالیات می‌گیرند.. اگرچه معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی از عدم پرداخت مالیات بر ارزش افزوده طلافروشان گلایه کرده و به آن‌ها ضرب‌الاجل مالیاتی داده اما یکی از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس گفته است در مساله مالیات طلافروشان عیب و مشکل از قانون است و باید نظام مالیات بر ارزش‌افزوده طلافروشان حل شود. مدت‌هاست که موضوع مالیات بر ارزش افزوده طلا، محل مناقشه است. مسوولان سازمان مالیاتی می‌گویند طلافروشان مالیات بر ارزش‌افزوده طلا را از خریداران می‌گیرند اما مالیات خود را پرداخت نمی‌کنند و طلافروشان هم معتقدند که مالیات بر ارزش‌افزوده طلا در بخشی از زنجیره تولید پرداخت می‌شود و نباید مالیات مجددی بپردازند.


* دنیای اقتصاد: مشکلات مسکن مهر

 • این روزنامه از مشکلات مسکن مهر گزارشی منتشر کرده و نوشته است: مقاومت یا ناتوانی پیش‌خریداران مسکن‌مهر در پرداخت آنچه «سهم متقاضی» در قیمت تمام‌شده واحدها محسوب می‌شود، باعث سرگردانی مسوولان از بابت مخدوش شدن زمان خلاصی از این طرح و از همه مهم‌تر ابهام در زمان شروع طرح‌های جدید تامین مسکن شده است. حجم قابل‌توجهی از ساختمان‌های نیمه‌تمام مسکن‌مهر که تعداد آن‌ها به ۵۰۰ هزار واحدمسکونی - از یک میلیون واحد ناتمام- می‌رسد، از حداقل یکسال گذشته وابستگی شدید به آورده‌نقدی پیش‌خریداران پیدا کرده‌اند و چون در این مدت روند پرداخت پول از طرف متقاضیان رضایت‌بخش نبوده و حتی حداقل انتظاری را که از همکاری مالی صاحبان واحدها می‌رفت هم برآورده نکرد، هم‌اکنون روند ساخت‌وسازها به جایی رسیده که بخشی از سازه‌های نیمه‌تمام‌ مسکن‌مهر در این طرح، رسوب شده‌اند و شاید فعال‌سازی دوباره آن‌ها نیازمند هزینه‌ای بیشتر از قبل باشد. وجود این چالش در مسکن‌مهر، کار دولت را برای شروع طرح‌های مسکن‌‌اجتماعی، مسکن‌حمایتی و سایر برنامه‌های جدید تامین مسکن با تاخیر روبه‌رو می‌کند. محدودیت فنی، مالی و نظارتی دولت به گونه‌ای است که تا زمانی که طرح مسکن‌مهر‌ به ایستگاه مقصد نزدیک نشود، عملا ظرفیت برای شروع طرح‌های جدید آزاد نخواهد شد. پروژه‌های رسوب‌شده در طرح مسکن‌مهر، حداقل به پنج هزار میلیارد تومان منابع‌مالی نیاز دارند تا از حالت نیمه‌تمام به مرحله تکمیل و بهره‌برداری برسند. مراحل ساخت در این پروژه‌ها عمدتا از ۷۰درصد پیشرفت‌فیزیکی گذشته و در نتیجه، کل تسهیلات بانکی که در قالب وام ۲۵میلیونی برای تامین ۷۰درصد قیمت‌ تمام‌شده مسکن‌مهر درنظر گرفته شده بود، به پروژه‌های رسوب‌شده پرداخت شده است. برای تکمیل هر یک از ۵۰۰ هزار واحد‌مسکونی ساختمان‌های رسوبی در مسکن‌مهر، به طور متوسط ۱۰ میلیون تومان نیاز است که کل این مبلغ باید در قالب آورده‌نقدی از طرف پیش‌خریداران، تامین و به حساب پیمانکاران پرداخت شود.
 » برچسب ها : , رفتار , منفعلانه , دولت , برابر , قیمت , خودرو , روزنامه , خلاصه روزنامه های اقتصادی * تحلیل روزنامه های اقتصادی * , رفتار , منفعلانه , دولت , برابر , قیمت , خودرو , روزنامه , خلاصه روزنامه های اقتصادی * تحلیل روزنامه های اقتصادی *مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا