اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 12161 مورخ:[1393-03-07 03:45:01]
نهی مصرف کالای خارجی در اسلام

نهی مصرف کالای خارجی در اسلام

یکی از مسائلی که همواره اقتصاد کشورهای در حال توسعه را تهدید می کند مصرف کالاهای خارجی است و این در حالی است که معصومین، با ملاحظات اقتصادی و فرهنگی ما را از مصرف این کالاها نهی کرده اند.

به گزارش پایگاه خبری مازند اصناف و به نقل از تسنیم - این امر علاوه بر خروج ارز بدون عوارض گمرکی و مالیاتی موجبات نابودی اقتصاد ملی را به همراه دارد. کالاها با قیمت بسیار نازل وارد بازار مصرف می شود و تولید کنندگان داخلی قدرت رقابت با آنها را ندارند و در نتیجه دچار رکود اقتصادی و در پایان ورشکستگی را برای تولید کنندگان به همراه خواهد داشت. از سوی دیگر شکست شرکت های تولید کننده محصولات داخلی باعث بیکاری کارگران، وارد آوردن فشارهای سنگین اقتصادی بر قشرهای آسیب پذیر و عدم تحقق برنامه های اقتصادی و سیاسی و طرح های توسعه ی اقتصادی می شود که از زیان های دیگر ورود قاچاق کالا خواهد بود. معصومین علیهم‌السلام به این امر از همان آغاز توجه داشته اند و خطرات و مضّرات روی آوردن به استفاده از کالاهای بیگانگان را تذکر داده اند. امام صادق(ع) در حدیثی می‌ فرماید: امیرالمومنین امام علی(ع) همواره می فرمودند: مادامی که این امت لباس بیگانه نپوشند و غذاهای آنان را استفاده نکنند همواره در خیر خواهند بود و هنگامی که چنین کنند خداوند آنان را ذلیل خواهد کرد. (برقی، ۱۴۱۶ ق، ۲/۱۷۸)
در اینجا مقصود از لباس بیگانه، لباس غیر مسلمان است که به معارف الهی اعتقاد نداشته باشد. تأ کید امیرالمومنین در اینجا بر این است که وابستگی در مصرف به بیگانگان امر مذمومی است و امت اسلامی هرگز نباید در پوشاک و خوراک خود به بیگانه نیازمند باشد و در صورت چنین نیازی جامعه اسلامی ذلیل خواهد بود. وقتی استفاده از پوشاک و خوراک بیگانه امر مذمومی تلقی می گردد، خرید و فروش این اجناس در بازار اسلامی نیز بدون تردید مذموم است. امام باقر(ع) نیز در این باره می فرماید: خداوند به پیامبری از پیامبران وحی فرمود که به قومت بگو: لباس دشمنان مرا نپوشید و غذای آنان را نخورند و به شکل آنان ظاهر نشوند که در آن صورت همانند آنها دشمن من خواهند بود. (بروجردی، ۱۴۱۸ ق، ۲۳/۲۷۶)
مصرف کالاهای خارجی و قاچاق که لباس و خوراک و...، آن را در بر می گیرد به اقتصاد داخلی کشور ضربه وارد می کند. الگوپذیری از بیگانگان در نوع و مقدار کالاهای مصرفی، از جنبه های گوناگون به جامعه اسامی زیان می رساند. از جنبه اقتصادی، این کار بیشتر موجب ترویج مصرف کالاهای خارجی و بی توجهی به تولیدات و کالاهای داخلی می شود که افزون بر خارج ساختن سرمایه از کشور، بر تولید و اقتصاد ملی ضربه می زند. از جنبه اجتماعی فرهنگی نیز، نوعی تبلیغ عملی و ترویج فرهنگ بیگانه و تهدیدی برای اصالت های فرهنگی و حتی دینی در جامعه به شمار می رود به ویژه آنکه الگوپذیری در مصرف، ناخواسته الگوپذیری در اخلاق و رفتار را نیز در پی خواهد داشت(ایروانی،۱۳۸۴ :  ۲۸۷).

» برچسب ها : , اقتصاد اسلامی , فقه , بازار , کالای خارجی , اسلام , نهی , مصرف , اقتصاد اسلامی , فقه , بازار , کالای خارجی , اسلام , نهی , مصرفمطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا