اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 1181 مورخ:[1391-07-09 16:52:01]
10 میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی به تولید اختصاص یافت
نایب رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران:

10 میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی به تولید اختصاص یافت

نایب رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران گفت: بر اساس تفاهمنامه‌ای سه‌جانبه حداکثر تا 10 میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای متقاضیان تسهیلات بخش خصوصی، تعاونی و بخش عمومی غیردولتی تخصیص می‌یابد.

به گزارش نجبا و به نقل از خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، برای حل مشکل نقدینگی واحدهای تولیدی، صنعتی و معدنی، تعاونی و بخش عمومی غیردولتی، تفاهمنامه سه جانبه‌ای بین غضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت، فرزین مدیرعامل صندوق توسعه ملی و غنیمی‌فرد رئیس شبکه خانه‌های صنعت، معدن و تجارت به امضا رسید.

داریوش هندویی نایب رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران و رئیس خانه صنعت و معدن مازندران  به تشریح مفاد این تفاهمنامه پرداخت.

وی اظهار داشت: در این تفاهمنامه آمده است حداکثر تا 10 میلیارد دلار از منابع صندوق به ‌صورت ارزی و ریالی برای متقاضیان تسهیلات بخش خصوصی، تعاونی و بخش عمومی غیردولتی در چارچوب اساسنامه صندوق توسعه ملی تخصیص می‌یابد تا صرف حمایت از تولید، صادرات و سرمایه‌گذاری در بخش صنعت، معدن و تجارت شود.

* منابع مورد نیاز برای واردات و ابزار کار

وی افزود: در این تفاهمنامه قید شده است که منابع ارزی و ریالی مورد نیاز طرح‌های معرفی شده برای واردات و خرید داخلی مواد اولیه، لوازم یدکی و ابزار کار (سرمایه در گردش) در اختیار بانک‌های عامل قرار می‌گیرد تا در چارچوب نظامنامه ضوابط و شرایط اعطای تسهیلات ارزی و ریالی صندوق به بنگاه‌ها اختصاص یابد.

هندویی خاطرنشان کرد: همچنین طرفین توافق کردند منابع تخصیص یافته از صندوق برای اعطای تسهیلات به آن دسته از بنگاه‌های اقتصادی حوزه صنعت، معدن و تجارت اختصاص یابد که بر مبنای اولویت‌هایی که اعلام می‌شود، تعلق گیرد.

* سایت بهین یاب در حال راه‌اندازی است

هندویی به تبصره این تفاهمنامه نیز اشاره کرد و گفت: خانه صنعت، معدن و تجارت با پایش مستمر وضعیت سرمایه‌گذاری و تولید در بنگاه اقتصادی حوزه صنعت، معدن و تجارت پیشنهادات لازم را برای تعیین اولویت‌های سرمایه‌گذاری به وزارتخانه اعلام می‌دارد.

وی گفت: طرفین توافق کردند در مورد پرداخت منابع صندوق برای خرید ماشین‌آلات تولید داخل با طراحی ساز و کار مناسب در چارچوب نظام نامه ضوابط و شرایط اعطای تسهیلات ارزی و ریالی به سرمایه‌گذاران، منابع لازم را در اختیار سازندگان ماشین‌آلات ساخت داخل قرار دهند.

هندویی خاطرنشان کرد: سایت بهین یاب که سایت مورد نظر برای ثبت نام این تسهیلات است در حال راه‌اندازی است که امیدواریم هرچه سریع‌تر این کار صورت پذیرد گرچه خانه‌های صنعت، معدن و تجارت سراسر کشور برای تسریع در کار لیست‌های متقاضیان را به‌صورت مکتوب با یک فرمت ثابت جمع‌آوری می‌کنند.

* این وام‌ها محدودیت استانی ندارد

وی ادامه داد: بنابراین واحدهایی که عضو رسمی بوده با مراجعه و تماس با خانه صنعت، معدن و تجارت استان و انجمن‌های تخصصی وابسته تقاضای خود را در اسرع وقت ارائه کنند.

هندویی اضافه کرد: این وام‌ها محدودیت استانی ندارد و با نظارت این تشکل در سراسر کشور تخصیص خواهد یافت و مدت زمان پرداخت آن یک‌ساله و سود آن 16 درصد در نظر گرفته شده است.

وی در ادامه از پیگیری و تصویب اعطای سرمایه ثابت به واحدهای تولیدی در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

* افزایش تامین نقدینگی و طرح‌های نیمه‌تمام

نایب رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران از همه مدیران و صاحبان واحدهای تولیدی تقاضا کرد که نسبت به مصرف صحیح و علمی منابع در صورت اخذ این وام اهتمام لازم را به خرج دهند و به‌ کمک آن تولید خود را افزایش داده و واقف باشند که این منابع در شرایط فعلی به ‌سختی تامین شده است.

نایب رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران در پایان گفت: همچنین با پیگیری‌های انجام گرفته برای تامین نقدینگی و طرح‌های نیمه‌تمام این مبلغ از 80 هزار به 260 هزار میلیارد ریال افزایش یافته است.  

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا