اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 11458 مورخ:[1393-02-19 13:57:01]
 عاقبت دردناک آبلیموفروش شیرازی که از گرانی آبلیمو شاد بود!
هشدار شدید اللحن پیامبر اکرم (ص)

عاقبت دردناک آبلیموفروش شیرازی که از گرانی آبلیمو شاد بود!

روایتی از رسول اکرم صلی الله علیه و آله در این رابطه هست که بسیار هشدار دهنده و ترس آفرین است البته برای آنهایی که به هر قیمتی فقط به منافع خودشان می اندیشند! چیزی که امروز خیلی دور از ذهن نیست و می بینیم هرکس آرزو دارد فلان جنس گران شود تا سود کلانی نصیبش گردد.

به گزارش مازند اصناف و به نقل از  تراز -  نمی دانم از خصوصیات آخر الزمان است یا از بی دینی بعضی مردم این دوره و زمونه که همه فقط به فکر خودشون هستند و بس!
مثلاً چند روز پیش با یکی از رفقا داشتیم می رفتیم. ماشینش رو برده بود کارواش؛ هوا هم یکم گرفته بود. گفت: خداجون چی می شه امروزم بارون نیاد! با خودم گفتم ما عجب بنده های خودخواهی هستیم! همین الان یه گوشه همین کشور کشاورزا آرزو می کنن بارون بیاد و ما از خدا می خوایم بارون نیاد!
حالا این خوبه اما خیلی مواقع حتی حاضر می شیم کاری کنیم که می دونیم عده ای زیادی متضرر می شن ولی برای نفع خودمون انجامش می دیم. ما که ندیدیم ولی اینطور شنیدیم که اون قدیم ندیما آدما حتی از نفع خودشون می گذشتند تا بقیه مردم ضرری نکنن.
تو کتاب داستانهای شگفت شهید آیت الله دستغیب داستانی خوندم که بی ارتباط با این طرز فکر و رفتار مردم این دوره و زمونه نیست:
«در کربلا عطار مشهوری زندگی می‌کرد. روزگاری مریض شد و بیماری‌اش طولانی گردید. یکی از دوستان به عیادتش رفت؛ دید که از وسایل زندگی چیزی برایش باقی نمانده است؛ فقط حصیری در زیر بدن و متکایی در زیر سر دارد. تاجر ثروتمند دیروز، حالا به چنین روزی افتاده است . در همین حال، پسر تاجر وارد شد و گفت: پدر، برای نسخه امروز پول نداریم تا دارو بخریم. تاجر، متکای زیر سرش را به او  داد و گفت: این را هم ببر و بفروش، تا ببینم راحت می‌شوم یا نه؟ دوست تاجر، از وی پرسید: جریان چیست؟
تاجر گفت: من در کربلا، نمایندگی فروش آبلیموی شیراز را داشتم. آبلیمو وارد می‌کردم و به مبلغ گرانی می‌فروختم. ناگهان در شهر، بیماری حصبه شایع شد و پزشکان اعلام کردند که آبلیمو برای درمان این بیماری سودمند است. روز اول کاری نکردم، ولی روز بعد به خود گفتم: چرا آبلیمو را ارزان می‌فروشی؟ حالا که خریدار دو برابر شده است.
خلاصه، ابتدا قیمت آبلیمو را دو برابر و بعد چند برابر کردم. مردم بیچاره هم از روی ناچاری می‌خریدند. بعد دیدم که آبلیموهایم دارد تمام می‌شود و هر قدر هم که آن را گران می‌کنم مردم می‌خرند. بنابراین شروع به ساختن آبلیموی تقلبی کردم و از این راه سود سرشاری به دست آوردم.
اما، ناگهان بیمار شدم، این بیماری مرا از پا انداخت و بستری کرد. در اثر این بیماری، هر چه پول به دست آورده بودم، از دست دادم . تا این که امروز دیدی که فقط همین متکا باقی مانده بود، این را نیز دادم تا ببینم آیا از دست این زندگی راحت می‌شوم یا نه!؟»

روایتی از رسول اکرم صلی الله علیه و آله در این رابطه هست که بسیار هشدار دهنده و ترس آفرین است البته برای آنهایی که به هر قیمتی فقط به منافع خودشان می اندیشند! چیزی که امروز خیلی دور از ذهن نیست و می بینیم هرکس آرزو دارد فلان جنس گران شود تا سود کلانی نصیبش شود غافل از اینکه با این گرانی عده ای از مسلمانان به مشکل بر می خورند.
قال رسول الله (ص): مَنْ تَمَنّى عَلى اُمَّتِى الْغَلاءَ لَيْلَةً وَاحِدَةً اَحْبَطَ اللّه ُ عَمَلَهُ اَرْبَعينَ سَنَةً.
رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: هركس يك شب در آرزوى گرانى براى امت من باشد خداوند اعمال چهل ساله او را تباه خواهد كرد! (نهج الفصاحة ص،۷۵۵)


  

» برچسب ها : , اقتصاد اسلامي * پیامبر اکرم * شهید دستغیب * گرانی * , اقتصاد اسلامي * پیامبر اکرم * شهید دستغیب * گرانی *مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا