اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 11382 مورخ:[1393-02-16 08:51:01]
چرا وقتی بنزین گران می شود همه چیز گران می شود ؟/پیش بینی تورم 93

چرا وقتی بنزین گران می شود همه چیز گران می شود ؟/پیش بینی تورم 93

متاسفانه بنزین هم اکنون در اقتصاد ایران به یک شاخص تبدیل شده است که بلافاصله توهم تورمی ایجاد می کند و به سمتی می رود که روی سطح قیمت ها تاثیر بگذارد.

به گزارش مازند اصناف و به نقل از تراز، مشاور عالی موسسه مطالعات بین المللی انرژی درباره اثرات افزایش قیمت بنزین بر شاخص توزم گفت : متاسفانه بنزین هم اکنون در اقتصاد ایران به یک شاخص تبدیل شده است که بلافاصله توهم تورمی ایجاد میکند و به سمتی می رود که روی سطح قیمت ها تاثیربگذارد. به گزارش تراز غلامحسین حسن تاش توضیح داد : خواه ناخواه قیمت بنزین به یک شاخص تعیین کننده تبدیل شده است ، وقتی مردم پیش از افزایش قیمت بنزین نرخ هایشان را افزایش می دهند و دلیل آن را گرانی بنزین میدانند ، این موضوع بدین معنی است که همه چیز را با بنزین می سنجند .
وی در ادامه با اینکه مردم قیمتهایشان را افزایش میدهند و وقتی دلیل را می پرسی میگویند بنزین گران شده است . ولی هیچ وقت نمی گویند مثلا قیمت گاز افزایش یافته و تابه حال حداقل بنده چنین چیزی نشنیده ام . وی ادامه داد : این مسئله نشان میدهد که بنزین تبدیل به یک شاخص شده است و وقتی که تبدیل به یک شاخص شد باید بسیار محتاطانه با آن رفتار کرد .
حسن تاش در ادامه در پاسخ به این سوال که فکر میکنید شاخص تورم در پایان سال ۹۳ چه عددی باشد گفت : من در این مورد نساخته ام که جواب دقیق بدهم اما با توجه به مجموعه افزایش قیمتهایی که داده شده ، مانند افزایش نرخ مالیات ، حداقل دستمزد ، نرخ بهره بانکی و حاملهای انرژی ، تصورم این است که ما در پایان سال ۹۳ تورم زیر ۳۰ درصد نخواهیم داشت ، یعنی متوسط نرخ تورم در سال جاری به اعتقاد من بالای ۳۰ درصد خواهد بود .
رئیس سابق موسسه مطالعات بین المللی انرژی در ادامه درباره تشدید وضعیت رکود تورمی در کشور نیز گفت : تصورم این است که در سال ۹۳ رکود تشدید خواهدشد و این نرخ هایی که دولتی ها درباره رشد اقتصادی گفته اند محقق نخواهد شد ، علتش هم این است که تولید کننده ای که هزینه مالیات و دستمزدش ، بهره نرخ تسهیلاتش و هزینه اش وهمه اینها بالا رفته است ، قادربه مقابله با این هزینه ها نیست و قطعا باز هم ما شاهد تشدید رکود خواهیم بود .
 

» برچسب ها : , بنزین , قیمت , افزایش , تورم , ایران , بنزین , قیمت , افزایش , تورم , ایرانمطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا