اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 11153 مورخ:[1393-02-09 13:31:01]
عرضه ارز به بازار افزایش نیافته است/ سفته‌بازی همچنان تنها دلیل نوسان‌ نرخ‌ها

عرضه ارز به بازار افزایش نیافته است/ سفته‌بازی همچنان تنها دلیل نوسان‌ نرخ‌ها

دبیر کانون صرافان با بیان اینکه عرضه ارز به بازار افزایش نیافته است، گفت: تغییرات قیمتی بیشتر ناشی از سفته‌بازی و دلالی در بازار ارز و علت آن سیاست‌های نامناسب اقتصادی است.

به گزارش مازند اصناف مرتضی فرش‌چی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با بیان اینکه سفته‌بازی همچنان در بازار ارز وجود دارد، اظهارداشت: یک نوع سفته بازی جزئی در بازار وجود دارد و همین پدیده نوسان نرخ‌ها در بازار را افزایش داده است.

وی با بیان اینکه افزایش قیمت در سایر بخش‌ها به نوعی بر بازار ارز تاثیرگذار بوده است، افزود: این افزایش قیمت‌ها تا حدودی بر بازار سفته بازی ارز تاثیر داشته و دلالان را ترغیب به فعالیت بیشتر کرده است.

دبیر کانون صرافان در پاسخ به این سوال که آیا عرضه ارز در این مدت افزایش یافته است، گفت: بانک مرکزی به طور مستقیم ارز را به بازار تزریق نمی‌کند و تنها اعلام شده که ارز برخی کارخانجات و خودرو با نرخ رسمی تامین خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که در این مدت سطح خرید و فروش‌ها در بازار تغییر داشته است، گفت: خیر؛ تغییر نداشته و سفته‌بازی‌ها تغییرات نرخ‌ در بازار را ایجاد می‌کند؛ سفته بازی خود معلول سیاست‌های نامناسب اقتصادی است.

فرش‌چی تصریح کرد: اگر آرامش در فضای اقتصادی ایجاد شود، سفته‌بازی از بین رفته و قیمت ارز تعدیل می‌شود.

گفتنی است، بازار ارز از ابتدای سال جاری ملتهب بود و نرخ ارز بیشتر روند افزاشی داشته است. در چند روز گذشته قیمت ارز تا 3350 تومان هم رسید. بعداز ظهر روز گذشته دلار به 3310 تومان رسید اما صبح امروز قیمت این ارز به 3265 تومان کاهش یافت ولی مجددا به 3285 تومان افزایش یافت.

این نوسانات نشان‌دهنده وجود التهاب در بازار است که به اعتقاد اغلب فعالان بازار و صرافی‌ها، سفته‌بازی و دلالی نوسان‌های شدید را به وجود آورده است. ش

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا