اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 10901 مورخ:[1393-02-02 10:31:01]
برگشت نقدینگی از بورس به بازار ارز موجب رشد قیمت‌‌ها شد/ نوسانها مقطعی است

برگشت نقدینگی از بورس به بازار ارز موجب رشد قیمت‌‌ها شد/ نوسانها مقطعی است

یک کارشناس ارزی با بیان اینکه علت اصلی رشد نرخ ارز در روزهای اخیر تغییر مسیر وجوه و نقدینگی از بازار سهام به بازار ارز است، گفت: ایجاد رونق مجدد بازار سرمایه در هفته‌های آینده، بازار ارز را به ثبات می‌رساند.

به گزارش مازند اصناف محمد واعظ در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در مورد افزایش نرخ‌ ارز در روزهای اخیر، اظهار داشت: به نظر می‌رسد، علت اصلی رشد نرخ ارز در روزهای اخیر تغییر مسیر وجوه و نقدینگی از بازار سهام به بازار ارز است.

وی افزود: اصولا باید از طریق مدیریت و کنترل بازار دارایی‌های که بازار رقیب هستند، بازار ارز مدیریت شود که بازار سهام هم یکی از این بازارها است.

این کارشناس اقتصادی در پاسخ به این سوال که سیاست جدید وزارت اقتصاد برای تزریق منابع چند بانک بزرگ به بازار سهام می‌تواند این روند را معکوس کند، گفت: در چند روز آینده خیر، اما پیش‌بینی می‌‌شود، در صورت اجرایی شدن این سیاست، در هفته‌‌های آینده بازار سهام شرایط بهتری پیدا کند.

وی تصریح کرد: اگر رونق نسبی به بازار سهام بازگردد، قطعا وجوه از بازار ارز خارج خواهد شد.

به گفته وی ثبات نرخ در بازار ارز خود به خود روند نقل و انتقال وجوه را تغییر می‌دهد، زیرا ثبات نرخ در بازار ارز، روی‌گردانی نقدینگی را در پی خواهد داشت.

واعظ در پاسخ به این سوال که آیا نزدیک به اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها بر به وجود آمدن این وضعیت تاثیرگذار نبوده است،‌ گفت: ممکن است اثرات پیرامونی این قانون به صورت مقطعی بر بازار ارز اثرگذار بوده باشد، اما قطعا این پدیده‌ها مقطعی است.

این کارشناس ارزی با تاکید بر اینکه هدفمندی یارانه‌ها به خودی خود بر قیمت ارز تاثیرگذار نیست، ادامه داد: نوسانات مقطعی ناشی از جابه‌جایی وجوه بوده و در این شرایط دولت برای ثبات‌بخشی به بازار ارز باید هر چه زودتر عوامل رشد دهنده نرخ ارز به کنترل خود دربیاورد.

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا