اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 10893 مورخ:[1393-02-02 09:00:01]
دستور مستقیم وزیر ارشاد برای حضور ۲ ناشر ممنوع‌الفعالیت در نمایشگاه کتاب

دستور مستقیم وزیر ارشاد برای حضور ۲ ناشر ممنوع‌الفعالیت در نمایشگاه کتاب

دو ناشر ممنوع‌الفعالیت در نامه‌ای به علی جنتی وزیر ارشاد درخواست حضور در نمایشگاه کتاب تهران را داشتند که وزیر ارشاد دستور حضور این دو ناشر را در نمایشگاه بیست و هفتم کتاب تهران صادر کرد.

به گزارش مازند اصناف و به نقل از خبرگزاری فارس، طبق گفته مسئولان برگزار کننده نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران هیچ ممنوعیتی برای حضور ناشران در این دوره وجود ندارد و همه ناشران می‌توانند در این پروژه بزرگ فرهنگی شرکت کنند.

بر اساس این گزارش، ظاهرا دو انتشارات «حیان» و «طرح نو» که به ترتیب با مدیریت مهدی خزعلی و حسین پایا شناخته می‌شوند با واسطه تراشی و نامه از مشاوران رئیس جمهور و ارائه درخواست به علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهان حضور در نمایشگاه کتاب بودند و علی جنتی وزیر ارشاد هم طی دستوری بر عدم ممانعت برای حضور این دو ناشر تاکید کرده است.

انتشارات طرح نو برای حضور در نمایشگاه کتاب ثبت نام کرده است اما به دلیل یک شکایت نمی‌تواند در نمایشگاه حضور داشته باشد، این ناشر به دلیل شکایت و پرونده‌ای باز در دادگاه فرهنگ و رسانه نمی‌تواند در نمایشگاه کتاب باشد، باید رویه قانونی طی کند.

اما حیان برای حضور در نمایشگاه کتاب باید روال قانونی را طی کند، در هیات رسیدگی به تخلفات ناشران به موارد تخلفشان رسیدگی شود و مراحل با حضور اعضای هیات بررسی شود. اما ظاهرا با دستور وزیر قرار است این دو ناشر در نمایشگاه کتاب باشند.

انتشارات «طرح نو»، از زمان وزارت حسین صفار هرندی مجوز چاپ کتاب دریافت نکرده، البته در زمان وزارت سید محمد حسینی در دولت دهم تنها اجازه چاپ چند کتاب جدید به این ناشر داده شد و این وضعیت هم بعد از مدت کوتاهی متوقف شد و دیگر اجازه چاپ کتاب جدید داده نشد و تا به امروز فعالیت ناشر فراز و فرود داشته است و کم و بیش مشغول فعالیت است.

این ناشر بعد از تغییر دولت، و روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، دیداری با علی جنتی وزیر ارشاد یازدهم داشت تا در صورت امکان بتواند کار نشر را از سر بگیرد.

اما ناشر دوم یعنی انتشارات «حیان» که مدیریت آن برعهده مهدی خزعلی است نیز سالها فعالیتی نداشته است. وی که مدیر انتشارات «حیان» است، پیشتر نیز در رویدادهای پس از انتخابات ریاست جمهوری اسلامی سال 88 چند بار بازداشت شد.

حیان به عنوان ناشر علوم پزشکی فعالیت می‌کرد اما با ممانعت از حضور این نشر در نمایشگاه، کتاب‌های حیان از سوی غرفه  «ابا صالح» که متعلق به همسر خزعلی است عرضه می‌شد.

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا