اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 10846 مورخ:[1393-01-31 18:41:01]
تعریف جلیلی از هنر و نظرش درباره «آژانس شیشه‌ای»

تعریف جلیلی از هنر و نظرش درباره «آژانس شیشه‌ای»

جلیلی گفت: دلنشین‌تر از این نیست که حرف حق را به بهترین شکل و موثرترین شکل بیان کنند و تعریف من از هنر همین است که هنر توانایی در بیان آرمان و مباحث ضروری در رساترین شکل ممکن است.

به گزارش مازند اصناف و به نقل از فارس، عصر امروز در مجموعه فرهنگی هنری سرچشمه از مجموعه پوسترهای «ایران جوان» که توسط «نهضت مردمی پوستر انقلاب»‌ و مجموعه فرهنگی سرچشمه تولید شده است، رونمایی شد.

 

*زائری: بحران کاهش جمعیت انقلابی و غیرانقلابی نمی‌شناسد

در ابتدای این مراسم حجت‌الاسلام محمدرضا زائری در سخنانی با اشاره به کارهای هنری در عرصه‌های مختلف، گفت:‌ مدلی که در کارگاه تولید پوستر «ایران جوان» صورت گرفت می‌تواند در مصادیق دیگر و در عرصه‌های ادبی و هنری دیگر استفاده شود.

وی افزود:‌ در این کارگاه‌ها علاوه بر دریافت محتوا و آموزش قواعد و تکنیک زمینه خلاقیت دوستان با هدایت اساتید تبدیل به خروجی مناسبی شد که قابل ارائه است.

زائری با اشاره به موضوع این پوسترها تأکید کرد: مقابله با کاهش جمعیت و تهدیدهای اجتماعی که از آن شکل می‌گیرد ربطی به انقلاب و غیر انقلابی بودن ندارد.

وی با اشاره به آمار سقط غیرقانونی در کشور افزود: این یک زنگ خطر برای هر دغدغه‌مندی است و این تهدید خواب را از چشم هر فردی می‌برد.

زائری با بیان اینکه کاهش جمعیت به سمت هشداردهنده‌ای پیش می‌رود، ادامه داد:‌ علی‌رغم همه سربلندی‌های نظام اسلامی در حوزه‌های مختلف الان گاهی در حوزه‌های اجتماعی به مشکلاتی برخوردیم که ما را به اروپایی که از آن انتقاد می‌کردیم نزدیک کرده است که کاهش جمعیت یکی از دلایل آن است.

وی با بیان اینکه عوامل متفاوت اقتصادی، سیاسی، رسانه‌ای و... در این مبحث اهمیت دارند، تأکید کرد: هنر نیز باید به این عرصه بیاید و با اجزاء و عوامل مختلف کنار هم کار کنند تا این مشکل برطرف شود.

زائری افزود: الان «نهضت مردمی پوستر انقلاب»‌ با این انگیزه به اندازه وسع خود قدمی را در این راه طولانی برداشته است و امیدوارم قدم‌های بعدی را بتوانیم برداریم.

 

*میری: گفتمان ولایی و مردمی هدف اصلی «نهضت مردمی پوستر انقلاب» است

 

بنابراین گزارش، سیدمحمدرضا میری دبیر «نهضت مردمی پوستر انقلاب» در گزارشی با بیان اینکه این نهضت یک حرکت هنری ولایی و مردمی است، گفت: این جریان قصد دارد براساس منویات رهبری در عرصه هنر فاخر گرافیک فعالیت کند.

وی به اهداف «نهضت مردمی پوستر انقلاب» اشاره کرد و افزود: تولید اثر فاخر در عرصه گرافیک، ایجاد جبهه‌ای از گرافیست‌ها با کمک نیروهای انقلابی و علاقه‌مند و آموزش ارتقای فنی دوستان از جمله اهداف این نهضت است.

میری با بیان اینکه این نهضت کاملاً مردمی است، تصریح کرد: اداره و پشتیبانی این جریان و هزینه تولید، چاپ و توزیع همگی از سوی بانیان مردمی تأمین می‌شود.

وی گفتمان ولایت و دوری از شائبه سیاسی و جناحی بودن را از مشخصه‌های «نهضت مردمی پوستر انقلاب» عنوان کرد و افزود: این نهضت به واقع دارای شبکه کشوری در استان‌های مختلف است و طرح و توزیع‌کننده حداقل در 20 استان داریم که البته فعالان جهادی دیگری هستند که به ما کمک می‌کنند ولی ما آنها را نمی‌شناسیم.

میری در ادامه به فعالیت‌های 4 سال آغاز به کار این جریان اشاره کرد و گفت: در 4 سال اخیر 520 پوستر تولید شده که نشانه میانگین یک پوستر در 2.5 روز  است و 120 طراح آثارشان ارائه شده اگرچه نزدیک به 280 نفر در سایت «نهضت مردمی پوستر انقلاب» ثبت‌نام کردند.

وی در ادامه با اشاره به موضوعات مختلف پوسترهای ارائه شده اشاره کرد و افزود: 20 موضوع مختلف تا به حال پوستر شده است که موضوعاتی چون انتخابات سال 88،ولایت فقیه، 9 دی، استکبارستیزی و... را در بر می‌گیرد که در این عرصه کارگاه‌های تشکیل شده و پس از تولید پوستر در سراسر کشور توزیع شده است.

دبیر «نهضت مردمی پوستر انقلاب» با اشاره به برگزاری کارگاه تولید پوستر «ایران جوان»‌گفت:‌ آنچه در سال 92 مهم بود ضرورت پرداختن به افزایش جمعیت بود که فراخوان دادیم و دوستان در کارگاه شرکت کردند.

وی افزود: در این کارگاه به دنبال پرداختن سطحی به این موضوع نبودیم بلکه بر روی آسیب‌ها و بایدها و نبایدها کار کردیم که در این کارگاه 32 طراح از 7 استان کشور حضور داشتند.

 

* نجابتی: امروز نیازمند تبادل فرهنگی هستیم


 

بنابراین گزارش در ادامه این مراسم استاد مسعود نجابتی از هنرمندان تجسمی کشور در سخنانی به ضرورت محک زدن هنر با اتفاقات رخ داده در دنیا و در فضای عمومی ایران اعم از اقتصادی و سیاسی اشاره کرد و این سؤال را مطرح کرد که آیا هنر ایران از این جریان عقب است یا همراه است.

وی با اشاره به کتاب «دغدغه‌های فرهنگی رهبری» گفت: هنر فاخر و پیشرو در ادیان دیگر و در اسلام آثار دینی است و این امر در موزه‌ها قابل رؤیت است.

نجابتی به ضرورت شکل‌گیری یک جریان نقد در کنار تولید اشاره کرد و گفت: بخشی از آن به آموزش برمی‌گردد به ویژه در سینما و گرافیک که از آن طرف مرزها آمده باید بررسی دقیق بکنیم.

وی با اشاره به بخش‌هایی از کتاب «دغدغه‌های فرهنگی مقام معظم رهبری» تصریح کرد: در نگاه رهبری در عین نیاز به فرهنگ غرب بر نوع فراگیری این مباحث مهم ارزیابی شده که اگر از یک طرف بیماری از دکتر آمپول دریافت کند و یا آمپول بدون اطلاع به او تزریق شود دو معنا دارد اولی تبادل فرهنگی و دومی آن تهاجم فرهنگی است و امروز نیازمند تبادل فرهنگی هستیم.

نجابتی به برخی از عناصر هنر ایرانی و ضرورت شناخت هنرهای اسلامی و نقد آن اشاره کرد و گفت: باید فاصله انتظارات را پر کنیم و در مقابل جبهه دشمن بایستم.

 

* جلیلی: هنر توانایی در بیان آرمان و مباحث ضروری در رساترین شکل ممکن است

 

بنابراین گزارش پایان بخش این مراسم که همراه با رونمایی از مجموعه پوستر «ایران جوان» توسط عضو شورای عالی امنتیت ملی بود، سعید جلیلی در سخنانی گفت: دلنشین‌تر از این نیست که حرف حق را به بهترین شکل و موثرترین شکل بیان کنند و تعریف من از هنر همین است که هنر توانایی در بیان آرمان و مباحث ضروری در رساترین شکل ممکن است.

وی افزود: شما در بسیاری از اوقات می‌بینید که یک مطلب پیچیده توسط یک هنرمند با قدرت هنری‌اش به یک محصول قابل فهم برای همگان تبدیل می‌شود.

جلیلی با بیان اینکه قرار گرفتن هنر در هر جهت مسئولیت هنر را نشان می‌دهد، تصریح کرد: هنر باید با اهداف متعالی همراه شود وگرنه در جنبه دیگر هنر غیر ارزشی است؛ اگر هنر در این جهت بود یک تلنگر و انذاری خواهد بود برای بیدار شدن فطرت انسان که این همان هنر رحمانی است اما اگر این هنر در اختیار کسانی بود که به دنبال تحریک هوای نفسانی بودند هنر شیطانی می‌شود.

جلیلی با بیان اینکه هنر، اگر هنر رحمانی باشد می‌تواند انسان‌ها را به فطرت خود متوجه کند، افزود: این هنر می‌تواند در شکل‌های مختلف ظهور و بروز کند و می‌تواند در شعر، نقاشی و تصویر و... باشد.

وی به تفاوت هنرمند متعهد اشاره کرد و گفت: تفاوت در این است که هنرمند متعهد بتواند مبحث با اهمیتی که خوب مطرح نمی‌شود را به خوبی مطرح کند.

جلیلی با اشاره به هنر کاریکاتور اظهار داشت: یک کاریکاتور ساده در یک صحفه با 4 تصویر در کنار هم می‌تواند پیام چندین ساعت سخنرانی را منتقل کند و این لطفی است که خدا به هنرمندان ارزانی داشته است.

وی به سخنان برخی از رزمندگان درباره مظلومیت بچه‌های جنگ اشاره کرد و افزود:‌ شاید بسیاری به این حرف‌ها توجه نکردند اما همین هنر بود که در فیلمی چون «آژانس شیشه‌ای» نشان می‌دهد که حقیقت چیست و آنگاه ما متوجه حقیقت و واقعیت می‌شویم.

جلیلی به عرصه ادبیات و شعر اشاره کرد و ادامه داد: در شعر چند کلمه ساده است که در کنار هم قرار گرفته که اولاً متعالی است و ثانیاً نه تنها انسان‌های زمان خود بلکه قرن‌ها بعد، مردم آنها را فهم می‌کنند مانند مصرع «توانا بود هرکه دانا بود» که کلمات ساده ای است اما همگان آن را درک می‌کند.

وی با بیان اینکه گرافیک محدودیت‌ زبانی را هم نداشته و محتاج ترجمه نیست، تصریح کرد: این هنر به راحتی پیام را منتقل می‌کند و قدرت بیشتری دارد.

جلیلی با بیان اینکه هنر است که پیام‌های ما را می‌تواند منتقل کند، افزود: در اندیشه‌های ما آنقدر مضامین والا داریم که هرچه نوآوری کنیم باز قدرت هنری وجود دارد.

وی با بیان اینکه مفاهم قرآن بلند است و خود هنری رحمانی است به برخی از آیات سوره الرحمن اشاره کرد و گفت: وجهه دیگر هنر متعهد این است که در عرصه اجتماعی نیز حضور یابد و پیام‌های بزرگی را منتقل کند و این همان پیام امام خمینی(ره) است که هنر متعهد را هنری می‌داند که گره از مشکلات ما باز کند و نه اینکه به مفاهیم انتزاعی بپردازد.

وی افزود: اولین و کف انتظار از هنر مسئول این است که طرح سؤال کند و این ارزشمند است و در این عرصه هنر مسئول با طرح سؤال موجب توجه دادن دیگران به معضلات و یافتن راهی برای حرکت‌های سازنده لازم می‌شود.

جلیلی با طرح خواهشی از هنرمندان متعهد و مسئول، خطاب به آنان گفت: به آنچه جامعه نیاز دارد بپردازید؛ به آنچه بپردازید که دشمن در مقابل آن ایستاده است؛ اقتصاد مقاومتی امری انتزاعی نیست و اگر هنر سؤال لازم را بیان نکند و مفاهیم را منتقل نکند کی به وظیفه خود عمل کرده است.

وی به ضرورت ارائه مفاهیم به ناحق مصادره شده از سوی غرب توسط هنر اشاره کرد و افزود: مفاهیمی چون حقوق بشر و حقوق زنان که انقلاب اسلامی در آن مدعی بوده است ضروری است در هنر نیز تبلور یابد و هنر در کنار انقلاب باید مدعی باشد و به موازات انقلاب نقش خود را ایفا کند.

جلیلی ادامه داد: اگر در این عرصه‌ها از زبان هنر استفاده کردیم و نقش ایجابی داشتیم حتماً در عرصه‌های مختلف موفقیت خواهیم داشت چرا که در صحنه بین‌المللی تشنگی برای این آرمان‌ها وجود دارد.

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا