اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 10811 مورخ:[1393-01-30 17:26:01]
تعیین تکلیف نرخ روزانه ارز در حراج شبانه پاساژ افشار/ جولان دوباره دلالان در بازار

تعیین تکلیف نرخ روزانه ارز در حراج شبانه پاساژ افشار/ جولان دوباره دلالان در بازار

یک کارشناس بازار ارز با اشاره به اینکه حراج های شبانه دلالان در مقابل یک پاساژ قدیمی واقع در خیابان فردوسی نقش موثری در افزایش نرخ هر روز ارز دارد، سفته بازی و جهت دهی عده‌ای خاص به بازار را دلیل اصلی افزایش نرخ ارز در هفته‌‌های اخیر عنوان کرد.

به گزارش مازند اصناف و به نقل از خبرگزاری فارس در چند روز اخیر قیمت ارز سیر صعودی به خود گرفته و حدود 110 تومان رشد کرده است.

برای بررسی علل این افزایش قیمت‌ها با یکی از فعالان بازار که سال‌های سال در بازار ارز فعالیت می‌کند، گفت‌وگو کردیم. وی در این باره به فارس گفت: علت اصلی افزایش قیمت‌ ارز در هفته‌های اخیر دلالانی هستند که معاملات صوری انجام می‌دهند.

وی افزود: این افراد در خیابان فردوسی جمع می‌شوند و به شکل صوری قیمت‌ها را بالا و پایین می‌برند. در این تجمع خرید و فروش ارز برای تحویل در روز آینده انجام می‌شود و در صورتی که نرخ ارز بیش از رقم توافق شده باشد، موجب سودآوری برای خریدار خواهد شد.

این صراف تصریح کرد: به همین دلیل، دلال به دنبال تغییر قیمت ارز برای روز آینده است، این روند موجب می‌شود همواره بازار ارز با نوسان نرخ‌ها روبرو باشد.

وی با اشاره به کاهش ورود حواله‌ها از دوبی، گفت: کاهش حواله از دوبی موجب عرضه آن توسط بانک مرکزی شده است.

وی تاکید کرد: کاهش عرضه درهم تاثیر چندانی در بازار نداشته و عامل اصلی دلال‌بازی برخی افراد است؛ چند ماه پیش نیروی انتظامی بر بازار نظارت داشت و به همین دلیل آرامش در بازار حاکم بود.

این کارشناس بازار ارز با بیان اینکه میزان مسافرت‌های خارجی برای تفریح به شدت کاهش یافته است، گفت: در چند ماه اخیر مسافران اغلب ارز به صورت حواله‌ای خریداری کرده و کمتر برای دریافت ارز فیزیکی اقدام می‌کنند.

به گفته وی این دلال‌ها از خبرهای مرتبط و غیرمرتبط از جمله بحران کریمه برای ایجاد التهاب و افزایش قیمت در بازار استفاده می‌کنند.

وی افزود: از طرف دیگر خرید حواله‌های ارزی برای واردات کالا به یک سوم کاهش یافته و با توجه به کاهش تقاضای واقعی ارز تنها علت افزایش قیمت‌ها در این مدت سفته‌‌بازی در بازار ارز توسط عده‌ای خاص است.

این صراف اظهارداشت: چندین بار به مسئولان دولتی گزارش نوشته‌ و این مساله را متذکر شده‌ایم اما تاکنون اقدام خاصی انجام نشده است.

گفتنی است، امروز رئیس کل بانک مرکزی در مورد افزایش قیمت ارز گفت: نوسانات ارزی روزهای اخیر با علائم مثبت ناشی از عملکرد اقتصاد سازگار نیست و می‌تواند ناشی از عوامل غیر اقتصادی باشد؛ برخی اظهارنظرها که مبتنی بر اطلاعات صحیح و واقعی نیست، می‌تواند نوساناتی در بازار ارز ایجاد کند اما تاثیر بلند مدت نخواهد داشت.

نرخ دلار تا یک ماه پیش حدود 3000 تومان، یورو 4185 تومان و درهم 821 تومان بود اما هم‌اکنون 3190 تا 3200 تومان، یورو 4390 تومان و درهم 867 تومان است.

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا