اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 10520 مورخ:[1393-01-19 06:33:01]
 تأثیر PRP بر جوان‌سازی پوست و رویش مو هنوز تأیید شده نیست

تأثیر PRP بر جوان‌سازی پوست و رویش مو هنوز تأیید شده نیست

معاون آموزشی بیمارستان پوست رازی گفت: اگر چه تبلیغات زیادی برای استفاده از PRP برای رویش مجدد مو و جوان سازی پوست می‌شود اما اثر قطعی آن در تحقیقات هنوز ثابت نشده است و استفاده از این روش توصیه نمی‌شود.

به گزارش مازند اصناف امیرهوشنگ احسانی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس در مورد تأثیر روش PRP بر کارهایی چون جوان‌سازی پوست و رویش مو گفت: PRP از چندین سال پیش در دنیا مطرح شد و برای مقاصد مختلف پزشکی مورد استفاده قرار گرفته است. شاید در شروع از این روش بیشتر برای درمان آسیب‌ها و زخم‌های ورزشکاران استفاده می‌شد تا سریع‌تر بتوانند به مسابقات برگردند.


وی در مورد نحوه انجام این روش گفت: 30 تا 40 سی‌سی از خون خود بیمار گرفته شده و طی روند سانتریفوژ، پلاکت آن فعال می‌شود و این پلاکت به زیر پوست یا ناحیه‌ای که رویش مو مدنظر است تزریق می‌شود.

به گفته معاون آموزشی بیمارستان پوست رازی 15 تا 20 سال روی تأثیر PRP در درمان زخم‌های دهانی کار شده و نتایج بسیار خوبی هم داشته است اما هنوز تأثیر قطعی آن بر رویش مو یا جوان‌سازی پوست تأیید نشده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با تأکید بر اینکه متأسفانه طی چند سال اخیر استفاده از این روش برای جوان‌سازی پوست، رفع تیرگی‌های زیر چشم و حتی رویش مو افزایش یافته و تبلیغات زیادی روی آن می‌شود افزود: در حالی که برخی کشورهای اروپایی و آمریکایی استفاده از PRP را ممنوع کرده‌اند و باید برای تأیید و توصیه این روش صبر کرد.

احسانی خاطرنشان کرد: مقالاتی در دنیا به چاپ رسیده که نشان می‌دهد می‌توان قبل یا بعد از کاشت مو برای افراد از PRP استفاده کرد چرا که این روش در ترمیم زخم‌های کاشت و تقویت پیاز مو می‌تواند مؤثر باشد. حتی در ابتدا ضخامت مویی که کاشته شده را افزایش می‌دهد ولی پس از چند ماه اثر آن از بین می‌رود.

این متخصص پوست و مو اذعان داشت: متأسفانه مطالعات زیادی برای تأثیر PRP روی تیرگی دور چشم و برطرف کردن لکه‌های پوستی انجام نشده است. تحقیقات انجام شده نیز درباره افزایش ماندگاری چربی در پوست و سفتی پوست ضد و نقیض است.

معاون آموزشی بیمارستان پوست رازی در پاسخ به اینکه تزریق PRP چه عوارض و پیامدهایی ممکن است برای افراد داشته باشد گفت: از آنجایی که از پلاکت خون خود فرد در این روش استفاده می‌شود عوارض خاصی گزارش نشده است ولی باید این کار در پروسه استریل انجام شود چرا که استفاده از سوزن و سرنگ آلوده در محیط غیراستریل می‌تواند خطر عفونت را برای فرد داشته باشد.

 
» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا